We Make Connecticut Happen

2013 Endorsed Candidates


1st Congressional District


Calvin Brown, Bristol Council District 1
Stephen Jefferies, Bristol Council District 1
Rich Miecznikowsi, Bristol Council District 2
Bob Vojtek, Bristol Council District 2
Ellen Zoppo-Sassu, Bristol Council District 3
Mary Fortier, Bristol Council District 3 *

Beth DelBuono, Newington Mayor
Scott Soares, Newington Board of Education *
Clarke Castelle, Newington Town Council
Sharon Braverman, Newington Board of Education **
Joshua Schulman, Newington Board of Education

Al Simon, Windsor Council

Kevin Clements, Rocky Hill Council

Betty Kuehnel, South Windsor Planning and Zoning* *

Jeremy Zeedyk, Town Council, Cromwell *

Lisa Paggioli O'Neill, Manchester Board of Directors
Rudy Kissman, Manchester Board of Directors
Carl Stafford, Manchester Board of Directors
Leo Diana, Manchester Board of Directors
Paul Rubin, Manchester Board of Directors
Jay Moran, Manchester Board of Directors

Warren Packer, Manchester Constable *

Troy LaMere, New Hartford First Selectman **

2nd CD

Jill Cofiell Krawiec, Enfield Council District 1
William “Red” Edgar, Enfield Council District 2
Charlie Ladd, Enfield Council District 3
Ed Deni, Enfield Council District 4
Tom Arnone, Enfield Council-at-Large
Cynthia Mangini, Enfield Council-at-Large
Gina Cekala, Enfield Council-at-Large
Stacy Thurston, Enfield Board of Education
Tina LeBlanc, Enfield Board of Education
Alex Marcellino, Mansfield Council

Rosemary Coyle, Colchester Board of Selectman *
Don Kennedy, Colchester Board of Education

Ted Graziani, Ellington Selectman

Cathy Osten, Sprague First Selectman *

Hannah Pietrantonio, Coventry Council **
Steven Hall, Coventry Council
Joan Lewis, Coventry Council
Elizabeth A. Woolf, Coventry Council
Lisa Thomas, Coventry Council

Richard Waselik, Groton RTM **

Michael Passero, New London Council

Deb Hinchey, Norwich Mayor
William Eyeberse, Norwich Council
Mark Bettencourt, Norwich Council *

Tom Didio, Vernon Mayor
Mike Winkler, Vernon Town Council *

Dawn Niles, Willimantic Mayor

James Flores, Windham Council

3rd CD

Jason Zandri, Wallingford Mayor

Veronica Wallace, Guilford First Selectwoman

Carl Chisem, Middletown Council *
Linda Salafia, Middletown Council **

Ed O’Brien, West Haven Mayor
Sean Ronan, West Haven Councilman-At-Large *

Toni Harp, Mayor, New Haven **
Frank Douglass, Board of Alderman Ward 2, New Haven *
Dolores Colon, Board of Alderman Ward 6, New Haven *
Aaron Greenberg, Board of Alderman Ward 8, New Haven
Jessica Holmes, Board of Alderman Ward 9, New Haven *
Barbara Constantinople, Board of Alderman Ward 11, New Haven
Rosa Santana, Board of Alderman Ward 13, New Haven
Santiago Berrios-Bones, Board of Alderman Ward 14, New Haven *
Migdalia Castro, Board of Alderman Ward 16, New Haven
Delphine Clyburn, Board of Alderman Ward 20, New Haven *
Jeanette Morrison, Board of Alderman Ward 22, New Haven **
Tyisha Walker, Board of Alderman Ward 23, New Haven *
Adam Marchand, Board of Alderman Ward 25, New Haven*
Claudette Robinson-Thorpe, Board of Alderman Ward 28, New Haven *
Brian Wingate, Board of Alderman Ward 30,New Haven *

4th CD

Sauda Baraka, Bridgeport Board of Education
Andre Baker, Bridgeport Board of Education
Howard Gardner, Bridgeport Board of Education
Dave Hennessey, Bridgeport Board of Education
Eric Stewart-Alicea, Bridgeport Board of Education

Harry Rilling, Norwalk Mayor *
David Watts, Norwalk Council District A
John Kydes, Norwalk Council District C
Kevin Poruban, Norwalk Council District C *
Kate Tepper, Norwalk Council District E
Warren Pena, Norwalk Council-at-Large
Haroldo Williams, Norwalk Board of Education
Shirely Mosby, Norwalk Board of Education
Heidi Keyes, Norwalk Board of Education *
Ari Disraelly, Norwalk Constable

David Martin, Stamford Mayor

5th CD

Patrick Kilby, Plainville Council **
Lee Toffey, Plainville Council **

Luke Ford, Meriden Council *

Tim O’Brien, New Britain Mayor
Greg Gerratana, New Britain Tax Collector

Todd Litchfield, Farmington Planning and Zoning **

George Craig, Torrington Mayor

** = Council 4 union member
* = Union member/retiree


A word about the process:

Council 4 members who volunteer on our PEOPLE Committee recommended the following candidates for endorsement in the Nov. 5, 2013 municipal election.

To gain our endorsement, candidates must fill out a detailed questionnaire and participate in an interview with our PEOPLE District Committee members. The Council 4 Delegate Assembly must approve the PEOPLE Committee’s recommendations.

Be sure to vote Nov. 5 for local leaders who share our values.

Follow Us!

We Make Connecticut Happen Logo

Sign Up
Email:
Password:
Remember me